Когато костите заскърцат

Болести, които ни прегърбват

Когато костите заскърцат

Ако сме мрачни, тялото ни губи калций

С дъждовете и есенните температурни се активират заболяванията на опорно-двигателния апарат. От тях често срещани са остеоартритът и остеопорозата. Близо един милион души в света страдат от

остеоартрит

Той настъпва поради разрушаване на хрущялната тъкан, която покрива ставните повърхности. С течение на времето хрущялът се набраздява и става по-тънък. Паралелно с износването му се образуват костни израстъци  – шипове. Костните повърхности на ставата, поради тънкия или липсващ хрущял са незащитени и това предизвиква възпаление и болка. Естествено в такива случаи пострадалият  се оплаква от ограничена подвижност, подуване и затопляне на засегнатата става. Остеоартритът често е резултат от механично натоварване на ставите, от хормонални нарушения или прекарани други възпалителни заболявания. Разумно е, щом се установят промени в костите  и ставите да се направят ортопедични консултации и диагностични изследвания. 

Остеопорозата

представлява увреждане на скелета, характеризиращо се с ниска костна маса и нарушения на костната  тъкан, водещи до повишена чупливост на костите. Статистиките сочат, че близо 200 милиона души на планетата страдат от остеопороза. Очаква се до 2050 г. броят им да се удвои. При това костните фрактури поради остеопороза са около 2 пъти по-чести при жените отколкото при мъжете. Най-застрашени са нежните дами с  тънки китки и глезени. Те имат по-малко резервна костна маса, която лесно се губи в процеса на стареене. След 75-годишна възраст остеопорозата  засяга в еднаква степен жените и мъжете. Въпреки този факт,

болестта има предпочитания

Онези, които непрекъснато се подлагат на диети за отслабване, са по-предразположени към остеопороза. До нея води хроничният недостиг на  мляко и млечни продукти във всекидневното меню, защото по този начин организмът се лишава от необходимото количество калций. Не е за пренебрегване и наследственото предразположение. Рискът е  значителен и при жени, претърпели оперативни намеси (например отстраняване на матката и яйчниците), както и при боледуващи от: диабет, синдром на Кушинг, бъбречни нарушения, стомашно-чревни увреждания, ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит и пр. Точната роля на тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол не е изяснена, но се предполага, че тези вредни навици допринасят за понижено образуване на костна тъкан и намаляват способността на организма да усвоява калция. Същото се наблюдава, които водят заседнал живот, както и при склонните към мрачни настроения. Напоследък лекари твърдят, че в състояние на депресия се увеличава загубата на калций и други микроелементи. При по-голяма част от засегнатите остеопорозата, настъпва постепенно и в началото протича без сериозни оплаквания. Ако не се обърне внимание например, на лекото снижаване на ръста, след време се стига до спонтанни фрактури на кости,  без сериозна травма. Обикновено счупванията са в типични места – прешлени на гръбначния стълб, шийка на бедрената кост, лъчева или раменна кост. Много преди фрактурите, гръбнакът се изкривява.  Пострадалият човек все по-често заема приведена поза и постепенно се прегърбва. Разваля се походката. Настъпват лесна умора и болки при продължително ходене или стоене на крака, както и при по-големи физически усилия.

Лечението

е толкова по-успешно, колкото по-рано се потърси помощ от ортопед. При остеоартрита най-често се предписват болкоуспокояващи и противовъзпалителни средства, топлинни процедури, водолечение, ултразвук. Модерна, но скъпоструваща терапия е вътреставното инжектиране на препарати, съдържащи хиалуронова киселина. При остеопорозата се препоръчват препарати, които могат да забавят и да ограничат костната загуба, а в някои случаи  дори да увеличат костната плътност с течение на времето. Такива са лекарствата от групата на бифосфонатите и ралоксифена. Предписват се и медикаменти, съдържащи калций. Чрез тях болните получават необходимата им дневна доза – 1200 мг калций. Много полезен е витамин Д, който помага за доброто усвояване на калция в стомаха и червата. Срещу остеопорозата може да се прилага и хормонална терапия. Задължително е обаче тя да бъде  контролирана от лекар.

Категории Консулт

Автор: Ваня Шипочлиева

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ  - София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Придобила е специалност по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *