31 август 2015 г. (понеделник):
Ще приключим месеца с един въпрос, който вълнува все повече хора в САЩ – има ли значение възрастта на обитателя на Белия дом?
Причината:
Ако бъде избрана, Хилъри Клинтън –водещият кандидат на демократите би била на 69 години при встъпването си в длъжност на 20 януари 2017 г. Доналд Тръмп –водещият кандидат на републиканците би бил на 70 години. Около 70 и над 70 години биха били и тримата останали кандидати на демократите.
Какво мисли по този повод една столетничка – 102-годишната жителка на Айова Джун Корнелиус? „Мисля, че се нуждаем от по-свежа, младежка кръв“, споделя столетничката пред Си-ен-ен.
30 август 2015 г. (неделя):
Републиканецът Боби Джиндал – кандидат за президентската номинация на своята партия заяви в неделя, че имигрантите, които не приемат американските ценности са всъщност „агресори“. Говорейки през седмичното политическо шоу на Ей-би-си „Тази седмица“ губернаторът на Луизиана каза: „Имиграцията без интеграция не е имиграция, това е агресия“ като допълни, че имигрантите трябва да научат английски и напълно да се интегрират в американското общество.
Дете на имигранти от Индия, Джиндал коментира така темата за нелегалните имигранти, подхваната от Доналд Тръмп и от някои други кандидати-републиканци. „Като деца на имигранти, родителите ми никога не са приемали тази страна за даденост. Всеки отделен ден те бяха благодарни, че живеят в най-великата страна на света. И аз мисля, че тези избори са точно около тази идея – идеята, че Америка ни се изплъзва“, каза Джиндал.
„Когато става въпрос за имиграционната политика, от моя опит и наблюдения мога да твърдя, че една умна имиграционна политика прави страната ни силна, а една глупава политика ни отслабва. Днешната политика е от втория тип – ние трябва да подсигурим границата си. Спрете да говорите за това. Мисля, че трябва да настояваме онези, които идват тук да го правят по законен начин, да научат английски, да приемат нашите ценности, да запретнат ръкави и да започнат да работят“.
Запитан какво разбира под това „да приемат нашите ценности“ Джиндал предупреди, че САЩ трябва да избегнат онова, което се случва в някои европейски страни. „Вие имате второ и трето поколение имигранти, които не възприемат себе си като част от европейските общества, от тамошните култури. Ние не трябва в нашата страна да даваме свободи на хора, които искат да лишат от свобода други хора. Мисля, че трябва да се лишим от американците с тирета – ние не сме афро-американци, азиато-американци, индиици-американци, богати или бедни американци: ние сме всичките американци“.
„Причината за всичко това е изключително важно – имиграцията без интеграция не е имиграция – това е агресия. Родителите ми се гордеят със своето индийско наследство, но те са дошли тук, за да бъдат американци и те обичат тази страна. Те искаха да възпитат децата си като американци“, завърши той.
29 август 2015 г. (събота):
Темата за имиграцията набира скорост в президентската надпревара в САЩ през последните седмици и в двете партии. Двигател е както екстравагантната популистка реторика на Доналд Тръмп, така и реалната борба за гласовете както на белите американци, така и на различните религиозни и етнически малцинства.
В дебатите, според Си-ен-ен се включи и губернаторът на Уисконсин Скот Уокър, който обяви за „легитимна“ идеята за издигане на стена по границата между САЩ и Канада, а не само по границата с Мексико на юг.
Той заяви в интервю за програмата на Ен-би-си „Среща с пресата“, което е налично и в мрежата, че идеята му е дошла по време на срещи с избиратели в Ню Хампшър. В него той посочи, че „Избиратели в щата – сред тях и служители на органите за сигурност, повдигнаха своите легитимни притеснения относно състоянието на границата“. Като пример Уокър цитира планираните на канадска територия терористични атаки срещу САЩ – например разкрит план на алжирски граждани, които през 2000 г. са планирали за влязат в САЩ през Канада и да взривят бомба на международното летище в Лос Анджелис.
През последната седмица Скот Уокър си промени три пъти позициите по въпроса за отмяната на правото на американско гражданство на родените на територията на САЩ деца на нелегални имигранти. Тази отмяна на 14-тата поправка към конституцията, предложена от Доналд Тръмп преди 2 седмици първоначално беше подкрепена от Уокър. Няколко дни по-късно той се отказа от тезата си, отговаряйки на репортер, че все още няма мнение по въпроса. И накрая миналата неделя посочи, че е за спазването на закона – вкл. и на 14-тата поправка.
Въпреки трите различни позиции в рамките на 7 дни, в интервюто за Ен-би-си той продължава да твърди, че позицията му е принципна и не се е променила.
28 август 2015 г. (петък):
Сенаторът от Тексас Тед Круз използва среща с избиратели в гр. Гриър, Южна Каролина, за да обясни своите ценностни позиции, които според него могат да му помогнат да спечели битката за Белия дом.
„Когато Ви кажа, че ще свърша нещо, то аз ще го направя точно така, както съм Ви казал, че ще стане“.
Той освен това благодари на Доналд Тръмп, че му помага в кампанията. „Доналд Тръмп, говорейки за имиграцията кара медиите да разработват тази тема и това оказва неоценима помощ на нашата кампания“, заяви Круз.
Круз и Тръмп планират съвместна проява на Капитолия, за да убедят представителите в Конгреда да се противопоставят на споразумението за иранската ядрена програма.
Запитан от репортерка на местна телевиция дали би се съгласил да се включи в съвместна листа с Тръмп, Круз отговори: „Моят фокус е да спечеля най-напред номинацията на републиканците, а след това – и президентските избори. Аз харесвам Соналд Тръмп. Той ми е приятел и съм благодарен, че той е в надпреварата“.
Круз освен това посочи, защо напоследък е толкова често в Южна Каролина:
„Тексас и Южна Каролина имат много общи ценности – ние сме южни щати, ние сме консервативни щати, мъжете и жените и в двата щата имат общи консервативни ценности. Ние вярваме в Бога. Ние обичаме оръжията си. Ние имаме ветерани от армията. Ние вярваме в Бота и семейството и така оставаме заедно. И аз получавам кураж и у дома, и тук в Северна Каролина. Радвам се да съм у дома“.
27 август 2015 г. (четвъртък):
Хилъри Клинтън сравни кандидатите-републиканци с терористични групи, когато става въпрос за тяхното отношение към жените, посочвайки, че техните според нея „крайни“ позиции не да правилни за Америка през ХХІ в.
По време на предизборна среща в Охайо в четвъртък те нападна сенатора Марко Рубио (Флорида) за неговото отричане на правото на аборт, дори в случаите на изнасилване или кръвосмешение. Тя се обяви и срещу бившия губернатор на Флорида Джеб Буш за намерението му да спре финансирането на програмата Planned Parenthood („Планирано родителство“). Тя разкритикува и намерението на губернатора на Охайо Джон Кейсък да прекрати финансирането на центрове за жертви на изнасилване.
„Ние днес предполагаме подобни крайни позиции спрямо жените единствено от някои терористични групи“, заяви Клинтън. „Ние очакваме подобно поведение от хора, които не искат да живеят в модерния свят. Но е малко трудно да ги приемем, когато идват от републиканци, които искат да заемат поста президент на САЩ“.
Наричайки подобна политическа линия остаряла призова своите съперници за Белия дом да се изправят очи в очи с майки с рак на гърдата в начална фаза, открит благодарение на програми за скрийнинг и на момичета, които не са заременяли, защото са ползвали противозачатъчни средства, осигурени с правителствено финансиране.
Републиканците веднага контраатакуваха думите на Клинтън. Амелия Часе, секретар по печата на консервативен комитет за политическо действие нарече коментарите възмутителни и отчаяни.
Алисън Мур, говорител на Националния комитет на Републиканската партия заяви, че Клинтън е достигнала нов „връх на своето падение“.
Джеб Буш прибави със съобщение в „Туитър“, че приоритетите на Клинтън са грешни.
26 август 2015 г. (сряда):
На фона на растящите спекулации и предположения в медиите за възможното кандидатиране на вицепрезидента Джо Байдън за изборите през 2016 г. в сряда той проведе конферентен видеоразговор с представители на Националния комитет на Демократическата партия. В него Байдън посочи, че все още не е решил дали да се кандидатира, тъй като не е сигурен дали семейството му има „достатъчно емоционално гориво“ да издържи на напрежението на нова президентска кампания.
Разговорът беше иницииран, за да обсъди споразумението за ядрената програма на Техеран, но след като въпросът беше обсъждан повече от час, първият въпрос, зададен на вицепрезидента беше дали е готов да се присъедини към президентската надпревара.
Докато говореше по проблема с Иран, гласът на Байдън беше ясен и решителен, показващ твърдата му подкрепа за Израел, въпреки че декларира разбирането си, че споразумението с Техеран има солидни основания.
Когато обаче започна да говори за семейството си, гласът му стана много по-мек и без да споменава директно името на сина си Блю, който почина на 30 май, той говори за семейството си с много тъга.
Ако реши да се кандидатира, той посочи, че ще трябва „да отдаде всичко от себе си, което означава цялото си сърце и цялата си душа, а сега за сега те и двете са отдадени на друго“.
„Аз не се опитвам да избягам от въпроса“, продължи той. „Това е истинската сърцевина на проблема, но – повярвате ми, много съм мислил по въпроса и съм разговарял със семейството си какво да правим“.
Конферентният разговор не е бил отворен за репортери, но аудиозапис от разговора е публикуван от CNN.
Джо Байдън очевидно е премислял дали да се включи в кампанията през 2016 г., в която повечето от сътрудниците на Барак Обама вече се обвързаха с Хилъри Родъм Клинтън. Въпреки това има създаден организационен комитет за издигането на кандидатурата на Байдън като някой от сътрудниците на вицепрезидента вече са се свързали с хора, които биха събрали достатъчно финансови средства за кампанията и за специален комитет за политическо действие в негова подкрепа. Информацията за тези проучвателни частни разговори е от запознати, пожелали анонимност.
Хилъри Клинтън, говорейки на предизборна проява в щата Айова в сряда описа Джо Байдън като приятел, който ще има достатъчно време, за да вземе решението си.
„Аз изключително го уважавам и обичам“, каза тя. „Мисля, че на него му предстои да вземе много трудно решение, което касае лично него и цялото му семейство и той трябва да има времето да се реши какво точно желае. Аз ще се кандидатирам при всички обстоятелства и ще продължа да лансирам своите политически позиции“. И заключи: „Винаги съм смятала, че това ще бъде конкурентна кампания“.
25 август 2015 г. (вторник):
По време на предизборна проява в Дюбюк, Айова Доналд Тръмп отново показа всички онези свои качества, които го изстреляха високо нагоре в президентската надпревара сред републиканците. За пореден път той даде пресконференция за журналистите, предшестваща 50-минутна реч, пълна с целия спектър от атаки едновременно срещу нелегалните мексикански имигранти, Джеб Буш и Хилъри Клинтън, китайските стоки, ограбващи труда на предприемчивите и трудолюбиви американци, Иранското ядрено споразумение, което ще доведе до нови ядрени заплахи – и, разбира се, Фокс нюз и журналистката Мегън Кели, на която Тръмп още не може да прости тежките въпроси от дебата преди 19 дни.
24 август 2015 г. (понеделник):
Според в. „Крисчън сайънс монитор“ засилващите се слухове за възможното кандидатиране на вицепрезидента Джо Байдън за номинацията на Демократическата партия може да принуди президента Барак Обама да вземе страна по въпроса за официалния кандидат на партията.
Въпросът е много деликатен, но високопоставен източник от Белия дом потвърди във вторник, че има вероятност Обама да застане зад някой от кандидатите в първичните избори при демократите. Други източници от Белия дом продължават да твърдят, че президентът ще остане неутрален в надпреварата.
Говорителят на Белия дом Джош Ърнест отговори на въпрос от репортери, че изборът на Байдън за вицепрезидент е било едно от най-далновидните решения, взето от Обама в неговата политическа кариера.
Обама е близък и до двамата кандидати и засега отказва да се определи в това кого подкрепя. След първичните избори през 2008 г., когато Обама и Клинтън водеха остра борба, двамата превърнаха съперничеството си в съюз. След четири години като държавен секретар Клинтън напусна в началото на 2013 г., но оттогава те се виждат с президента от време на време.
Междувременно, Обама и Байдън изградиха близко приятелство. Според запознати, Байдън и Обама са обядвали в Белия дом в понеделник, след като президента се завърна от отпуската си на о. Мартас Винярд.
Остава отворен въпросът как би се държал сегашният обитател на Белия дом при хипотетичен двубой Клинтън – Байдън.
23 август 2015 г. (неделя):
Кандидатът на републиканците Скот Уокър заяви днес, че не подкрепя промяна в законите на САЩ, даващи американско гражданство на всички деца, родени на територията на страната. Това е третата промяна в неговата позиция в рамките на 7 дни.
Днес той заяви пред предаването на АВС „Тази седмица“, че американските власти трява да „прилагат законите, включително и онези, които са в конституцията“. Изявлението бе следствие от призива на колегата му кандидат Доналд Тръмп в специалната му политическа позиция от 16 август, фокусирана от 14-тата поправка, предоставяща подобни права.
Тръмп заяви, че някои бременни жени идват в САЩ просто, за да родят и така да осигурят законен престой в страната, което според него е злоупотреба със законите на страната. Освен това той декларира, че според неговите юридически експерти поправката няма да издържи евентуално дело във Върховния съд.
Днес Уокър посочи, че „законът е вътре“ и няма как да бъде оспорен. Според него проблемът с нелегалната имиграция може да се реши със засилване на охраната на границата и въвеждане на изискването работодателите да използват данните от федералния електронен регистър, за да проверят имигрантския статут на потенциалните кандидати за работа.
В понеделник обаче, в Айова, Уокър заяви пред MSNBC, че правото на гражданство трябва да бъде отменено. „Ние определено вървим в тази посока, тъй като става въпрос за налагането на законите в тази страна“, заяви той, посочвайки, че лидерът на демократите в Сената Хари Рийд също помага в тази посока за промяната.
На другия ден Уокър не беше толкова директен. Запитан от Fox News той вече заяви: „Аз вярвам в охраната на границата и прилагането на закона…Не вярвам, че амнистията ще успее. Вярвам в една правна уредба на имиграционните проблеми, които дават приоритет на работещите семейства в Америка и на техните заплати по начин, който ще подобри американската икономика“.
Очевидно поставеният въпрос предизвиква противоречия сред кандидатите-републиканци.
Пенсионираният неврохирург Бен Карсън заяви във вторник, че „безсмислено е САЩ да дават гражданство“ на т. нар. „бебета-котви“, подпомагащи на техните родители да узаконят правото на престой в САЩ на техните родители.
Губернаторът на Южна Каролина, който изостава в анкетите, се съгласи с подобна позиция, но отхвърляйки призива на Тръмп за „насилствена депортация“.
Темата се оказа трудна и за сенатора от Тексас Тед Круз. Като юридически сътрудник на Върховния съд, Круз беше заявил през 2011 г., че за консерваторите ще бъде „грешка“ да се борят срещу 14-тата поправка. През миналата седмица обаче, Круз, който е роден в Канада от майка-американка и баща-кубински имигрант, заяви, че е за промяна в правото на гражданство за родените на територията на САЩ.
22 август 2015 г. (събота):
Късно вечерта в събота вицепрезидентът Джо Байдън се срещна без да е обявено предварително със сенатора от Масачузетс Елизабет Уорън, подхранвайки с това слуховете, че вероятно ще се кандидатира за номинацията на Демократическата партия за президентските избори през есента на 2016 г.
Всички данни говорят, че вероятно Байдън ще се кандидатира, въпреки че засега не е заявил ясно намерението си. Специално работещият в негова полза комитет за политическо действие вече се надява да събере около 3 млн. дол. за първите предизборни прояви, а имейлният им лист сървър е набъбнал от 15-20 хил. – на над 200 хил. адреса на потенциални дребни донори и симпатизанти.
Конгресменът Джон Карни и губренаторът от родния му щат Делауеър Джак Маркел вече излязоха с декларации, че застават зад неговата евентуална кандидатура.
Новопубликувана анкета на предизборните нагласи показва, че в три ключови щата – Пенсилвания, Охайо и Флорида Байдън се представя доста добре в сравнение с Хилъри Клинтън, а някъде – дори я изпреварва.
В Пенсилвания Байдън изпреварва Доналд Тръмп с 48 към 40%, докато Хилъри има по-малка преднина – 45 – 40%.
В друга анкета 53% от запитаните демократи желаят той да се кандидатира, а 45% са против.
Очаква се, ако Байдън реши да се кандидатира – да го стори през септември, за да може да се включи в първия дебат на демократите на 13 октомври.
21 август 2015 г. (петък):
CNN съобщи за предизборната проява на сенатора Тед Круз в петък в Де Мойн, Айова. Мотото на срещата с избирателите е била „Митинг за религиозна свобода“ и чрез него Круз се е опитал да призове да гласуват за него републиканците-евангелисти,стремейки се да си изгради образа на борец за религиозни свободи. На продължилата повече от три часа проява са присъствали над 2 500 души, които са получили раздадените им от щаба на Круз конституцията на САЩ в джобен формат, стикери от кампанията, малки американски знамена с надпис „Смелите консерватори за Круз“, гривнички с надпис „Бракът = мъж + жена“, а за децата – книжки за оцветяване „Тед Круз“. На всеки стол е имало формуляри и химикалки за регистриране в кокъс (партийно събрание) в полза на Круз – важна стъпка в щата Айова за всеки кандидат, който иска да получи делегати от Айова в своята сметка.
Круз напомни в речта си своя опит в защита на свободата на вероизповеданията през Върховния съд на САЩ и заяви, че религиозната свобода е под заплаха. “Тези заплахи растат, те растат през последните десетилетия, но никога не са били толкова големи, каквито са тук и сега днес. Тези страхове не са въображаеми, те не са измислени. Съществуват реални хора, живеещи реалния си живот, които са подложени на преследване просто, защото живеят според вярата си. Днес в Америка се води война срещу вярата“.
И още: „Тези хора не искат конфронтация, но правителството идва при тях и им казва „Изберете между вярата си и подчинението на властта на правителството. А те отговарят „Ние следваме една по-висша власт – тази на Всемогъщия Бог“.
Публиката отговори „Амин“ при думите на Круз.
"U.S.A., U.S.A., U.S.A.," скандираше публиката при раздялата си с Круз и неговия щаб. Круз се беше охарчил сериозно за проявата – от месец по-рано се излъчваха реклами по радиото и телевизията в региона, което е необичайно за подобно мероприятие.
Въпреки, че спечелването на кокъсите в Айова не е предпоставка за спечелването на номинацията, косъсите при републиканците през 2016 г. ще бъдат от значение за крайния резултат при пренаселения републикански лагер особено с оглед по-големите шансове за отварянето на кесиите на потенциалните донори.
Проявата на Круз в Айова показва неговия ангажимент към щата, където ще се състоят първите кокъси, още повече, че вотът на религиозните републиканци там може да му осигури победата. Круз се надпреварва за този вот с Майк Хакъби, Рик Санторум и Скот Уокър. През 2008 г. Хакъби, а през 2012 г. – Санторум спечелиха кокъсите там.
20 август 2015 г. (четвъртък):
Вчера отразихме по-долу тук съвместните прояви на Тръмп и Буш в Ню Хампшър.
За онези от вас, които се интересуват и искат сами да добият представа за сценичното присъствие на мултимилионера и водещ кандидат на републиканците – имате възможност да го направите тук. Тези илюстрации на типичния "тръмпизъм" ми навява реминисценции за един нашенски политик отпреди две десетилетия – Жорж Ганчев.
19 август 2015 г. (сряда):
Днес двамата водещи кандидати за номинацията на Републиканската партия си дадоха среща в Ню Хампшър, където поотделно се включиха в т. нар.срещи с избирателите във формат „залата на градския съвет“ (town-hall meeting) – една традиция на общуване с редовите избиратели, особено във фазата на първичните избори тръгнала от щатите на Нова Англия и разпространила се в цялата страна.
Доналд Тръмп модифицира формата, използвайки 45-те минути, с които разполагаше вместо за отговор на максимално количество въпроси да обсъди само седем въпроса, които просто му послужиха за дълги тиради по съответната тема. Той говори с известна доза патетика и поетичност за стената с Мексико, тъй като един ден тя „може да носи моето име“.
Същевременно Тръмп на няколко пъти се позова на многото присъстващи на неговата среща в сравнение „с много малката групичка“, събрала се на среща с основния му опонент – бившия губернатор на Флорида Джеб Буш. Другата му атака беше срещу пресата, която „вероятно е единствената, която иска подробни позиции по основните политически проблеми“.
Тръмп отново акцентира върху малкото прагматични елементи в неговия план – да накара имигрантите да „платят сами за изграждането на стената“, както и да отнеме правото на американско гражданство на децата, родени в САЩ от нелегални имигранти – нещо, което е нарушение на ХІV-та поправка към конституцията на САЩ. Именно разочарованите и гневни избиратели-републиканци са тези, които дават високите проценти за Тръмп – тях именно той ги нарича своето „мълчаливо мнозинство“.
И последната основна линия в неговата реторика беше антикитайската линия: „Китай ни открадна толкова много от нашето богатство. Те ни отнеха нашите работни места. Те ни отнеха нашия бизнес…Те ни отнеха нашата промишленост“.
Разликата в стила на двамата кандидати е поразителна – Буш прави традиционна за САЩ кампания – среща с определен малък брой избиратели (основно възрастни хора), седящи в три реда столове, наредени амфитеатрално или в кръг около оратора. Тръмп превръща всяка среща в своеобразен цирк или атракция за зрителите, повечето млади хора, жадни да снимат кандидата или да си направят селфи покрай него.
За петък Тръмп е планирал среща-митинг на стадион с 40 хил. участници – по-голяма аудитория от тази на който и да е друг кандидат (Барни Сандърс събра около 25 хил. души наскоро).
Две снимки от проявите на Буш и на Тръмп, показващи разликата в интереса: