Ще стане ли Доналд Тръмп фактор в президентската надпревара?

САЩ: ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИ – 2016

Ще стане ли Доналд Тръмп фактор в президентската надпревара?

 

Голямата изненада на ранния етап от предизборната надпревара в САЩ през лятото на 2015 г. е милиардерът Доналд Тръмп, който от мнозина е възприеман като предизборна екзотика от пренаселения от кандидати политически ландшафт в САЩ, особено в лагера на републиканците където в момента има 17 официално обявени кандидати. В последните седмици обаче той влезе в медиите не само с резките си изказвания към опонентите си, с милионите, хвърлени в камранията и режисираните с вещина и сценография политически прояви, но и с доброто си представяне в анкетите, отредили му в момента първото място сред гласоподавателите – републиканци. Определено несистемен кандидат, той изправя на нокти стратезите на двете партии, които му предричаха ролята на аутсайдер, който ще бъде изхвърлен скоро извън борда на  надпреварата.Доналд Тръмп

Крайният резултат може да бъде и такъв, но поне засега вятърът духа по посока на платната на кораба на Тръмп. Въпросът, който се поставя е дали въобще или кога Тръмп ще напусне борбата и дали той няма да се превърне в играч, лишил кандидата на републиканците от победата или шанса за такава в президентската кампания през есента на 2015 г.

Най-новата анкета публикувана в петък показва, че вероятният кандидат на демократите Хилъри Клинтън побеждава всеки от 17-те кандидати-републиканци като нейната преднина през губернатора Крис Кристи е 10 %, а срещу Трамп – 16 %.

Според същата анкета, ако Тръмп се кандидатура като независим, той би играл ролята  на Рос Перо пре Бушэ з 1992 г. и дори би имал по-добър резултат от него. Тогава загубата на гласове чрез гласуването за Перо даде победата на Бил Клинтън срещу Джордж Буш – баща.

Въпреки някои други анкети от средата на юли, които показваха известно нейно изоставане в някои ключови щати сега данните говорят, че Клинтън би спечелила, според анкетата в двубой срещу Буш с преднина от 6 % – 49 срещу 43 %. Ако обаче Клинтън е кандидатът-демократ, Буш – кандидатът-републиканец, а Тръмп – независим кандидат, то преднината е много по-знамителна – 44 – 29 – 20 %.

Хипотетичните резултати са съизмерими с тези от 1992 г., когато Бил Клинтън взе 43 % от гласовете, Дж. Буш – баща – 37.5%, а Рос Перо – 19 %.

В момента, както вече посочих, магнатът Тръмп води в надпреварата, но срещу него има сериозни настроения заради острите реплики срещу мексиканските имигранти и срещу качествата на сенатора Джон Маккейн като герой от Виетнамската война. За много републиканци Тръмп не е достоен със своите качества да стане обитател на Овалния кабинет.

Тръмп мнокократно посочи, че предпочита да спечели номинацията на Републиканската партия, но е готов да се кандидатира и като кандидат от трета партия.

Хилъри КлинтънСпоред цитираната анкета Хилъри Клинтън би победила Тръмп в двустранна надпревара с 54 срещу 38 %.

Като независим кандидат Тръмп би имал по-голям ефект от кандидатурата на Рос Перо преди четвърт век. Според проучването Тръмп може да разчита на 28 % от гласовете на републиканците, докато Джеб Буш би спечелил само 63 % от гласовете на собствената си партия. Клинтън, от своя страна привлича 86 % от гласовете на демократите дори, ако Тръмп се кандидатира като независим.

Историците спорят дали Рос Перо лиши Буш-баща от президентството. Екзит половете от 1992 г. показват, че 38 % от гласувалите са имали Буш-баща като втори избор, което обезсилва почти същия процент за Клинтън като втори избор и най-вероятно Перо не е лишил Буш-баща от победата.

Друг исторически аналог е кампанията през 2000 г., когато радетелят за правата на потребителите Ралф Нейдър като трети кандидат отне гласове от Ал Гор. Привържениците на последния и до ден днешен съжаляват за резултата във Флорида, където при разлика от 537 гласа за Нейдър гласуват близо 100 хил. избиратели, голямата част от които биха гласували за Гор при двубой с Буш-син и това би му спечелила щата и президентския пост.

Според цитираната анкета Хилъри води в двубой срещу губернатора Крис Кристи с 50 срещу 40 % (през декември същият двубой беше с резултат 53 срещу 41 %).

От другите опоненти най-добър резултат срещу Клинтън имат сенаторите Марко Рубио (Флорида) и Ранд Пол (Кентъки), които изостават с 5 %.

Анкетата идва по-малко от седмица преди насрочените от консервативния канал Фокс нюз телевизионни дебати  на 6 август. Водещите 10 кандидати ще дебатират в най-гледаното вечерно телевизионно време, докато останалите ще го направят по-рано същия ден. Не е ясно с кои анкети ще борави телевизионния канал при определянето на участниците в двата формата.

Цитираната анкета е направена с участието на 964 анкетирани в периода 22 – 28 юли при стандартна статистическа грешка от плюс-минус 2.8 %.

Категории Конфликти

Автор: Костадин Грозев

Доц. Костадин Грозев е завършил Английската гимназия в Пловдив (1980), след което завършва история в Историческия факултет на СУ (1985). Д-р по история от 1990 г. с дисертация за Демократическата партия в САЩ (1969-1972). От 1990 г. е старши асистент, от 1993 г. - главен асистент, от 2007 г. - доцент към катедра "Нова и съвременна история". Автор на множество статии, студии и други изследвания в областта на сравнителната история на ХХ в., международните отношения и Студената война, избори, кампании и избирателен процес в Европа и САЩ. Статии от него в "Студия Трансмедиа": 26.06.2015 - Quo vadis EU?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *