Министърът и неговите намерения

Купон в храма на Ескулап

Министърът и неговите намерения

Емоционалното изстрелване на идеи не води до целите

Народната мъдрост гласи : «Не тръгвай с голяма кошница, да не береш ядове». А здравният министър д-р Петър Москов тръгна към реформи с преголяма кошница, която до днес прелива от спонтанно избликнали идеи. Обеща например, че ще изчисти кочината в здравеопазването /почти като митичния Херкулес/ и ще изгони търговците от храма на Ескулап. Заяви: «Купонът свърши».

Но фактите сочат обратното – купонът продължава. Даже се вихри, когато вместо полезни за обществото промени, се извършват причудливи реформи. Те поставят въпроси: какво бе обещано от д-р Петър Москов, преди последните избори и след тях; какво бе сторено от неговия екип за близо девет месеца; какво би могло да се направи, така че да се подобри здравеопазването ни.  

Ето вижданията по тези въпроси на д-р Хасан Адемов, депутат от ДПС, председател на социалната комисия и член на здравната комисия при 43-то Народно събрание:

Предизборно д-р Москов заяви, че ще въведе основен пакет от медицински грижи, който ще се финансира и управлява от НОИ, а здравната каса ще бъде поставена в условия на конкуренция с други финансиращи структури. Това не се случи. В момента монополната каса генерира проблеми, още повече че сегашното законодателство й дава възможност да преценява с кое лечебно заведение да сключи договор и с кое да не сключи. Въпросът е много притеснителен. Неизпълнимо се оказа и следизборното обещание  на д-р Москов да премахне статута на лечебните заведения като търговски дружества. За целта те трябва да преминат по процедурите на Търговския закон – да бъдат прекратени. Една част от лечебните заведения вече имат значителни  доходи  и не става ясно къде  ще ги дене  министърът, след прекратяването на болниците търговски дружества. 

Със скандали бе придружено освобождаването на двама болнични директори – д-р Дечо Дечев  и д-р Димитър Димитров. Причините за тяхното отстраняване до ден днешен звучат неубедително. Няма ефект и от замислената реорганизацията на ТЕЛК, въпреки че беше шумно рекламирана. Все още в сферата на заплануваните, но нереализирани реформи е т.нар. „данък – вредни храни и напитки”. С много неясноти е съпроводена идеята за обединение между фармацевтичните пазари на България, Гърция и Румъния. Засега пазарното сливане остава в сферата на мечтите. Не са ликвидирани и веригите от аптеки, независимо, че д-р Москов се закани да ги премахне. Неосъществено остава още намерението на министъра държавните служители сами да се осигуряват за здраве.

Не мисля повече да коментирам разделението на болестите в пакети. Ще отбележа само, че представители на 4 парламентарни групи обжалват разделението в Конституционния съд. Не се приложи на практика и идеята да отпаднат направленията за специалист, издавани на хартиен носител. Не е гласуван замисленият неотдавна ден за профилактични прегледи.  Реално е реформиран автопаркът на спешната помощ, но с 60 автомобила, а не с 400, както първоначално  бе заявено. От здравното министерство отчитат като свой принос и въведените четци на лични карти в болниците, обаче ефектът от мярката не е ясен.

Както се вижда, емоционалното изстрелване на идеи от страна на д-р Москов не води до целите, които са поставени в Концепцията за здраве 2020. Един човек, една партия, която и да е тя, едно правителство не може да се справи със здравната реформа. Трябва да има задължително широка подкрепа на парламента, на обществото. Изискват се съгласувания със съсловните организации, със социалните партньори. Време е да осъзнаем, че промените няма да се случат с администриране, а с правила, алгоритми и контрол. Нужни са консенсусни решения, не някакви индивидуални акции, някакви хрумвания. Здравеопазването е консервативна система. Без съгласуване нищо  добро не може да се случи.

Още по темата:

Възможно ли е да останем без лични лекари?

Болести в пакети

Д-р Иван Кокалов: КНСБ не приема реформи под натиск

Проф. Вучева: министрите на финансите да спазват законите

Д-р Москов: чрез икономии към здраве

Илюзии в родното здравеопазване

Категории Моделът

Автор: Ваня Шипочлиева

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ  - София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Придобила е специалност по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *